Proprietarii clădirilor abandonate din municipiul Hunedoara riscă amenzi de până la 50.000 de lei şi majorarea impozitului cu 500% în cazul în care nu vor interveni pentru întreţinerea lor. Acum, proprietarii clădirilor abandonate din Hunedoara sunt notificaţi, urmează amenzi şi impozite majorate pentru cei care nu se conformează.
Luna aceasta, Poliţia Locală Hunedoara a început procedurile de notificare a proprietarilor clădirilor abandonate de pe raza municipiului. Aceştia sunt înştiinţaţi asupra obligaţiilor legale pe care le au în ceea ce priveşte întreţinerea imobilelor deţinute şi au termen de conformare 30 de zile de la data primirii notificării.
După expirarea acestui termen, proprietarii de clădiri abandonate care nu iau măsurile legale necesare, sunt pasibili de amendă: între 3.000 şi 6.000 de lei pentru persoanele fizice, respectiv între 25.000 şi 50.000 de lei pentru persoanele juridice.
”Dacă nici în urma aplicării amenzilor, proprietarii clădirilor abandonate nu iau măsurile prevăzute de legislaţia din domeniul protecţiei mediului şi urbanismului, Primăria municipiului Hunedoara va demara procedurile legale pentru majorarea impozitului pentru respectivele clădiri cu 500 la sută, valoare majorată care se va aplica începând de anul viitor. Avem aproximativ 60 de clădiri în oraş care sunt într-o stare deplorabilă şi ai căror proprietari nu au părut a fi, până acum, deloc receptivi la apelurile noastre repetate de a remedia situaţia acestora.

S-au trimis notificări pentru jumătate dintre aceste clădiri, iar pentru cealaltă jumătate se va proceda la fel în zilele următoare.

Mesajul este scurt şi cuprinzător: cine nu se conformează, primeşte amendă. Dacă nu se conformează nici după amendă, i se majorează impozitul cu 500 la sută. Nu mai putem tolera astfel de situaţii în oraş, clădiri care stau să cadă ori sunt adevărate focare de infecţie. Din păcate, posibilităţile legale pe care Primăria le are la dispoziţie sunt destul de limitate, dar asta nu înseamnă că ne dăm bătuţi” a ținut să transmită primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobuțanu.
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
„Atmosfera sfârșitului unei domnii”: Gheorghe Piperea asupra moțiunii de cenzură împotriva lui von der Leyen
Furtună devastatoare în Sinaia: Vântul a smuls acoperișuri, a doborât copaci și a blocat traficul
Partidul AUR a fost amendat cu 25.000 de euro pentru nerespectarea datelor cu caracter personal
Un ciclon mediteranean ar putea lovi România și Bulgaria dupa data de 9 iulie
Sinteza zilei. Cele mai importante evenimente naționale și internaționale, 3 iulie 2025
Feribot scufundat în Bali, Indonezia. La bord se aflau 65 de persoane, 6 oameni au murit
SPIRITUALITATE
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Sfaturi de viață de la Dr. Ioan Boilă: „Omul nu e doar un trup bolnav, ci un suflet care suferă”
Cum poți purifica energiile din locuința ta pas cu pas?
Proverbe japoneze. Fără oameni simpli, nu există oameni mari
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Cum influențează stresul sănătatea mintală și fizică?
De ce scade producția de colagen odată cu înaintarea în vârstă și cum poți contracara acest proces
Cum te poate ajuta masajul feței și al gâtului în prevenirea bolilor neurodegenerative precum Alzheimer
Tratamente complementare și remedii naturale în sprijinul celor care luptă cu cancerul
Ziua Internaţională de Luptă Împotriva Abuzului şi Traficului Ilicit de Droguri
”O spun clar și ferm: toleranță zero pentru fraudarea concediilor medicale!”
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
“Fermierii au dreptul să fie parteneri egali, nu să fie simpli executanți ai unor directive europene!”
Sadova Veche devine gazda unei experiențe gastronomice autentice, cu un producător susținut de „Produs în Banat”
Tentativă de fraudă online în numele Societății de Transport Public Timișoara