Europarlamentarul PUSL, Maria Grapini, membru în grupul S&D, va fi prezent, astăzi în calitate de invitat, la cea de-a 52-a ediție a Festivalului Interjudețean al Cântecului și Dansului Popular din Țara Codrului, cu ocazia tradiționalului „Târg al cepelor”, care se desfășoară în perioada 2-3 septembrie, în localitatea Asuaju de Sus (Maramureș).
Așa cum a demonstrat cu numeroase ocazii, eurodeputatul Grapini rămâne același susținător fervent al tradițiilor, culturii și artiștilor români. De asemenea, de mulți ani, Maria Grapini promovează valorile românești, susținerea taberei de creație de la Băile Calacea reprezentând o dovadă elocventă în acest sens.
Prin prezența sa la Festivalul din Țara Codrului, europarlamentarul umanist încheie un “tur de forță” care a început, pe 31 august, cu ocazia Zilei Limbii Române, unde a participat la Chișinău, la Academia de Științe a Moldovei, la lucrările celei de a XII-a ediții a Congresului Mondial al Eminescologilor.
Acesta a continuat, în data de 1 septembrie, Maria Grapini participând, în calitate de cetățean de onoare al localității Cărpineni, la deschiderea anului școlar, la Liceul “Ștefan Holban” din Cărpineni.
Eurodeputatul PUSL rămâne, astfel, fidel convingerii că: „prin cultură și susținerea tradițiilor și a valorilor românești, devenim mai buni”! “Fără cultură, fără tradiții și valori, un popor își pierde identitatea”, a transmis Maria Grapini.
Europarlamentarul PUSL a fost gazda unui interesant eveniment cultural în cadrul căruia a fost lansată cartea de poezii a scriitorului Dan Stoica, intitulată „Lupta cu Îngerul”! De această dată, Cafeneaua literară (toate edițiile au umplut săli și au sensibilizat un public avid de frumos) a avut loc în sala multifuncțională a Consiliului Județean Timiș.
Totodată, la începutul acestui an, Maria Grapini a organizat la Parlamentul European, Conferința ,,Cultura, o punte între națiuni’, eveniment unde a avut loc lansarea cărții „Calendar Timișorean – File din Istoria Orașului”, scrisă de jurnalistul timișorean Zoltan Kovacs.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
Reacțiile oficialilor ruși la posibila furnizare de rachete Tomahawk Ucrainei – o linie roșie traversată?
Trump autorizează lovituri cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei – o schimbare în strategia SUA față de Ucraina
Un bărbat și două femei din Târgoviște, cercetați pentru punerea în circulație de bancnote falsificate, înșelăciune și tentativă la înșelăciune
Banii cash sunt esențiali în situații de criză, spune Banca Centrală Europeană
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Sfecla roșie – aliatul tău pentru o circulație sangvină sănătoasă
Transparența nu mai este opțională, ci o regulă obligatorie
Beneficiile saunei uscate în confortul căminului tău
Lista aditivilor alimentari recunoscuți ca fiind toxici și interziși în anumite țări
Bunicile noastre și relația cu mâncarea. Cum revenim la esențele simple ale vieții
Cum se pot elimina în mod natural plumbul, mercurul, cadmiul și arsenicul
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
6 ateliere pentru copii la Complexul Naţional Muzeal Curtea Domnească Târgovişte
Universitatea „Valahia” are o nouă bază sportivă: investiție de aproape 9 milioane de lei
Cybersecurity, masteratul cu cea mai mare concurență de la Facultatea de Automatică și Calculatoare a UPT