Consiliul NATO-Ucraina s-a reunit zilele trecute, în urma recentelor valuri de atacuri aeriene grele rusești împotriva civililor și infrastructurii ucrainene.
Aliații au condamnat ferm escaladarea atacurilor aeriene ruse asupra Ucrainei, precum și utilizarea de către Rusia a rachetelor balistice provenite din Coreea de Nord și a dronelor din Iran.
Aliații au livrat deja o gamă largă de sisteme de apărare aeriană Ucrainei și astăzi și-au reafirmat angajamentul de a consolida și mai mult apărarea Ucrainei. Prin NATO, Aliații cumpără până la 1.000 de rachete de apărare antiaeriană Patriot pentru a-și reumple stocurile, în timp ce continuă să întărească apărarea antiaeriană a Ucrainei. Germania a livrat recent Ucrainei sisteme de apărare antiaeriană Patriot și Skynex și rachete suplimentare pentru apărarea antiaeriană IRIS-T, iar Regatul Unit trimite aproximativ 200 de rachete de apărare aeriană în Ucraina.
Aliații au precizat că vor continua să ofere Ucrainei asistență militară, economică și umanitară majoră, iar mulți Aliați au subliniat planuri de a oferi capacități suplimentare de miliarde de euro în 2024.
Secretarul general Jens Stoltenberg a declarat: „NATO condamnă ferm atacurile rusești cu rachete și drone asupra civililor ucraineni, inclusiv cu arme din Coreea de Nord și Iran. Pentru al doilea an la rând, Putin încearcă să uzeze Ucraina cu greve în masă, dar nu va reuși. Campania de cruzime a Rusiei nu face decât să întărească hotărârea Ucrainei. Pe măsură ce Moscova își intensifică atacurile asupra orașelor și civililor ucraineni, Aliații NATO întăresc apărarea antiaeriană a Ucrainei. Vom continua să fim alături de curajoșii ucraineni în timp ce aceștia se repetă împotriva războiului de agresiune al Rusiei.”
Întâlnirea de miercuri a avut loc la nivel de ambasador și a fost convocată la cererea Ucrainei.
Secretarul general Jens Stoltenberg a prezidat Consiliul. Ambasadorii NATO și Suedia invitată au fost informați prin videoconferință de generalul locotenent Mykola Oleshchuk, comandantul Forțelor Aeriene Ucrainene și ministrul adjunct de interne Oleksii Serhieiev. Consiliul NATO-Ucraina a fost creat la Summit-ul NATO din iulie 2023 și servește drept forum pentru consultări comune, luare a deciziilor și activități între NATO și Ucraina.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026