Până la Sfintele Paşti mai sunt două săptămâni. Şi cum administraţia publică locală a municipiului Lupeni vrea să le întâmpine cum se cuvine, cu o nouă faţă a oraşului, au dat startul la lucrările de ecologizare, de toaletare a arborilor ornamentali şi plantarea altora noi în parcuri, dar și în alte zone ale localității, etc.

Va fi ediția cu numărul 26 vom avea o procesiune unde vor participa preoții și Episcopul Nestor al Devei și Hunedoarei și sfinții părinți de la Mănăstirea Lainici, Pe Drumul Crucii învăţăm să preţuim mai mult credinţa, să fim mai buni cu noi şi cu semenii noştri şi să nu uităm niciodată că ceea ce avem este dat de Dumnezeu şi trebuie să-I mulţumim Lui. Din anul 2000, odată cu ridicarea micului schit de la Straja, am început şi această procesiune religioasă.

În timpul celor 14 opriri care se vor face, vom încerca fiecare dintre noi, şi fiecare pelerin, care va fi alături de noi, să medităm la chinurile prin care a trecut Mântuitorul nostru, pentru a ne ierta nouă păcatele”, a ţinut să declare Emil Părău, iniţiatorul acestei inedite şi unice procesiuni religioase, care are loc în municipiul Lupeni.

Este singurul pelerinaj ortodox din România care străbate un traseu destul de anevoios către muntele Straja, de 10 kilometri şi Schitul unde este adăpostită crucea de 150 kg şi 4,40 X 2,20 metri ca dimensiuni, în care se găsesc încastrate părticele din crucea pe care a purtat-o Mântuitorul în drumul Său pe drumul răstingnirii.
”Înainte de a-ţi da crucea pe care o duci, Dumnezeu a privit-o cu ochii Săi cei preafrumoşi, a examinat-o cu raţiunea Sa dumnezeiască, a verificat-o cu dreapta Sa neajunsă, a încălzit-o în inima Sa cea plină de iubire, a cântărit-o cu mâinile Sale pline de afecţiune, ca nu cumva să fie mai grea decât o poţi duce. Şi după ce a măsurat curajul tău, a binecuvântat-o şi ţi-a pus-o pe umeri. Deci… o poţi duce! Ţine-o bine şi urcă pe Golgota… spre Înviere!”

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Cum obțin instituțiile bani de la populație. Marketing pentru fericire
Analistul Adrian Negrescu: „Tot mai mulți oameni vor fi nevoiți să renunțe la locuințele lor”
Taxa pe proprietate poate fi considerată ABUZIVĂ? Ce răspunde avocatul Minoi Marian
Nu este reforma, este expropriere fiscală mascată!
Piperea pregătește procese colective contra noilor taxe pe proprietate. Există riscul ca noile taxe să devină ireversibile
Rotary Club Târgoviște: Magia Crăciunului – bucuria de a dărui
SPIRITUALITATE
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
În atenția pacienților
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
E timpul să arătăm solidaritate pentru un copil care are dreptul la viață!
Uleiul de morcov — soare lichid pentru piele și suflet
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Noi detalii despre Școala „Grigore Alexandrescu” din municipiul Târgoviște
CONSILIUL CONCURENȚEI A SANCȚIONAT 8 COMPANII CU 163,71 MILIOANE LEI
”Construirea unei comunități multigeneraționale prin educația în domeniul mass-mediei”