Răspunzând priorității strategice pe care tehnologia Blockchain o are în Uniunea Europeană, două instituții recunoscute pentru inițiativele de cercetare și inovare, Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI – http://uefiscdi.gov.ro) și Universitatea Politehnica Timișoara (UPT – http://upt.ro) anunță lansarea proiectul „EBSI4RO: Connecting Romania through Blockchain” (Conectarea României prin Blockchain). Proiectul este cofinanțat de Comisia Europeană, prin Innovation and Networks Executive Agency – Department Connecting Europe Facility (CEF) și are o durată de implementare de 2 ani.
Proiectul va crea un ecosistem durabil pentru accelerarea digitalizării și pentru facilitarea cunoașterii și adoptării tehnologiei Blockchain și a infrastructurii europene de servicii Blockchain (European Blockchain Services Infrastructure – EBSI), de către cetățeni, firme, instituții și administrație. EBSI este un proiect care se desfășoară în cadrul Parteneriatului European de Blockchain, fondat în 2018, la care au aderat 29 de țări, printre care și România.
Cele două instituții partenere vor instala un nou nod al rețelei EBSI, adăugându-se celor 27 de noduri EBSI existente în prezent în Europa. Nodul EBSI va fi utilizat pentru o aplicație pilot de certificare a diplomelor universitare furnizate de sistemul RMU (https://rmu.gov.ro). De asemenea, aplicația pilot intenționează certificarea digitală a micro-creditelor, respectiv validarea competențelor dobândite prin cursuri de scurtă durată.
UEFISCDI și UPT vor derula o serie de programe de training și de cursuri online de tip MOOC, pe platforma UNICAMPUS a UPT (http://unicampus.ro), pentru universități, instituții și companii, pentru familiarizarea cu tehnologia Blockchain și cu dezvoltarea de aplicații pe Blockchain utilizând EBSI. Participarea la aceste programe va fi recunoscută prin certificate în rețeaua EBSI.
Proiectul EBSI4RO este coordonat de dr.ing. Cosmin Cioranu (UEFISCDI) și prof.dr.ing. Radu Vasiu (UPT), având o echipă cu experiență în implementarea de aplicații descentralizate și în derularea de programe de educație utilizând Blockchain.
Prof.dr.ing. Adrian Curaj afirmă că „proiectul este o oportunitate pentru a dezvolta capacitatea de înțelegere a tehnologiei Blockchain, pentru certificarea diplomelor universitare și a certificatelor de formare, iar ulterior pentru utilizare în cadrul infrastructurilor de cercetare găzduite în EERIS (https://eeris.eu)”.
Prof.dr.ing. Radu Vasiu declară că „Universitatea Politehnica Timișoara beneficiază de experiență în cercetare pe domeniul Blockchain la nivel de studii doctorale și își dorește să extindă expertiza dobândită, deschizând calea spre alte implementări, care să crească gradul de digitalizare a serviciilor educaționale și de cercetare din România”.
Pentru a fi la curent cu informații despre stadiul proiectului și pentru a participa la evenimentele derulate, cei interesați sunt rugați să-și exprime interesul la adresa de email contact@ebsi4ro.ro și să urmărească site-ul https://ebsi4ro.ro.

Jurnalist, scriitor, editor, terapeut
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Miss Rusia, Kseniya Alexandrova, a murit la doar 31 de ani
Extinderea cooperării în Marea Neagră: Oportunități și provocări pentru stabilitatea regiunii
Dennis Man semnează cu PSV Eindhoven. Valoarea transferului este de 8,5 milioane de euro
O învățătoare din Timiș a murit după ce a aflat că postul său a fost desființat în urma măsurilor luate de Guvern
Piperea: În condiții de criză bugetară și economică nu strângi șurubul austerității
Titus Corlăţean – un educat şi cult om politic al PSD, un lider fără scandal, cu valori solide şi potenţial prezidenţial 2030
SPIRITUALITATE
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Tratament naturist pentru parazitoză intestinală
Ciupercile medicinale, surse de vindecare pentru cancer, diabet sau tulburări imunitare
Din 1 septembrie, pacienții pot reclama la Ministerul Sănătății redirecționările de la spitalele publice la privat
Se pot depune proiecte de investiții pentru programele de screening
România pe primul loc în UE la decese prevenibile și tratabile
Bolnavii de cancer si plata CASS. Cum se aplica noile masuri de la 1 august 2025
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Trusphone – O nouă alternativă pe piața de produse Apple din România
Adrian Țuțuianu – România și drumul spre OCDE
Problemele minerilor din Valea Jiului soluționate printr-o OUG