Statul polițienesc încearcă să reducă la tăcere opoziția democratică – denunță Acțiunea Conservatoare

Partidul Acțiunea Conservatoare (ACT) denunță public o nouă escaladare a abuzurilor exercitate de instituții ale statului împotriva libertății de exprimare și a dreptului legitim la opoziție politică. În ultimele zile, două instituții publice au acționat concertat împotriva campaniei civice și politice „Stop Vexler”, lansată de ACT pentru abrogarea Legii 241/2025.

Statul polițienesc încearcă să reducă la tăcere opoziția democratică

Semnalul a fost dat de vicepreședintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, Cătălin Raiu, care a susținut public că mesajul „StopVexler.ro” ar putea fi interpretat drept instigare la violență. Potrivit acestei logici absurde, solicitarea publică de abrogare a unei legi ar deveni o amenințare la adresa persoanei care a inițiat-o.

În paralel, Inspectoratul de Poliție Județean Prahova a deschis un dosar penal privind panourile publicitare ale campaniei noastre de pe DN1, invocând suspiciuni privind promovarea unor mesaje cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob.

Acuzația este lipsită de orice fundament

Panourile incriminate nu conțin niciun mesaj extremist, nicio referire la rasă, etnie sau religie, nicio formă de instigare la ură ori la violență. Ele trimit exclusiv către un site de petiție civică prin care cetățenii sunt invitați să susțină democratic abrogarea unei legi.

Dosarul a fost deschis din oficiu, la mai multe zile după instalarea panourilor. Nu există plângeri din partea cetățenilor. Nu există victime. Nu există incidente. Nu există fapte de violență. Există doar un mesaj politic incomod pentru puterea actuală.

ACT contestă Legea 241/2025 prin toate mijloacele democratice pe care Constituția României le garantează: petiții publice, dezbateri, manifestații, campanii de informare și inițiative legislative.

Acesta este rolul unei opoziții democratice

Într-un stat de drept, contestarea unei legi nu reprezintă extremism. Este un drept fundamental. Campania „Stop Vexler” nu este îndreptată împotriva unei persoane. Ea este îndreptată împotriva unei legi pe care o considerăm profund nocivă pentru libertatea de exprimare și pentru drepturile fundamentale ale cetățenilor.

Legea poartă numele inițiatorului său, deputatul Silviu Vexler, așa cum numeroase acte normative sau reforme au intrat în limbajul public prin asocierea cu autorii lor. Este o practică universală. În Statele Unite, milioane de oameni au cerut ani de zile abrogarea „Obamacare”. Nimeni nu a interpretat sloganul „Stop Obamacare” ca pe o amenințare la adresa fostului președinte Barack Obama.

În întreaga lume democratică, cetățenii contestă legi, politici publice și proiecte legislative folosind numele celor care le-au promovat. Acest lucru nu reprezintă instigare la violență, ci exprimarea unei opinii politice. Mai grav este faptul că vicepreședintele CNCD și reprezentanți ai Poliției formulează acuzații grave fără probe și fără existența vreunui efect concret care să le susțină.

După aproape șase luni de campanie publică, zeci de mii de semnături strânse, dezbateri organizate în întreaga țară și manifestații desfășurate pașnic, nu există niciun incident care să poată fi asociat mesajului „Stop Vexler”. În schimb, există peste 60.000 de cetățeni români care au semnat petiția de abrogare a legii și care își exprimă legitim nemulțumirea față de un act normativ controversat.

Prin urmare, ceea ce vedem astăzi nu este aplicarea imparțială a legii

Vedem folosirea autorității statului pentru intimidarea unei formațiuni politice și a cetățenilor care îi susțin demersurile. Acest tip de comportament are un nume consacrat în istoria democrațiilor: poliție politică.

România traversează deja o perioadă de profundă degradare a standardelor democratice. După anularea alegerilor prezidențiale, după ignorarea voinței exprimate de cetățeni la alegerile parlamentare și după instalarea unor formule de guvernare lipsite de legitimitate electorală directă, asistăm acum la încercarea de criminalizare a opoziției politice.

Astăzi este vizat ACT.

Pentru detalii și activitate a președintelui ACT, consulta pagina oficială Claudiu Târziu

Din aceeași categorie:

Claudiu Târziu – Campania „Stop Legea Vexler!” ajunge la Iași. Românii își apără eroii și identitatea națională

Sute de milioane de euro cash din Ucraina în campaniile electorale? Claudiu Târziu și „Acțiunea Conservatoare” cer adevărul despre schema „Sacoșa”

Claudiu Târziu la Catedrala Mântuirii Neamului: Românii semnează masiv pentru ABROGAREA Legii Vexler

Abonează-te la știrile Oficial Media!

Primești cele mai noi știri direct pe email, zilnic.

Cristi Iordache

Cristi Iordache este jurnalist, scriitor, editor și explorator, cu activitate în presa online, mediul editorial și zona de documentare independentă a fenomenelor naturale, culturale și spirituale. Autor al volumelor „Al treilea dor” (Editura Eminescu, București, 2008) și „Tehnici de (ne)rezistență” (Editura Cetatea de Scaun, Târgoviște, 2010), Cristi Iordache a publicat în reviste, culegeri de proză și publicații naționale. Implicat activ în expediții și explorări pe 4 continente… Citește profilul complet al autorului.

 

Distribuie acest articol Oficial Media

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *