Amfiteatrul „Victor Vlad” al Facultății de Construcții din cadrul Universității Politehnica Timișoara a fost miercuri, 25 mai 2022, din nou plin de studenții anului I, care au participat la etapa finală a concursulului Building Construct, de prezentare a proiectelor realizate și de jurizare a acestora. Competiția, organizată de Facultatea de Construcții împreună cu Liga Studenţilor de la Facultatea de Construcţii (OSTL) și având ca partener asociația profesională internațională IABSE (International Association for Bridge and Structural Engineering), a demarat în urmă cu două luni, studenţii având de realizat o machetă/idee/produs/material modern, având o legătură permanentă cu cadrele didactice de la disciplina de Materiale de Construcţii (cu rol de tutori-cadre didactice), cu studenţii din cadrul OSTL (cu rol de tutori-studenţi) și cu specialiști din domeniu.
În cadrul Galei de jurizare echipele participante şi-au prezentat rezultatele, fiecare având la dispoziție 5 minute. Machetele/ideile/produsele au fost evaluate de către un juriu format din cadre didactice, specialişti şi reprezentanţi ai studenților, criteriile principale de jurizare fiind originalitatea, dificultatea (nivelul tehnic) și prezentarea.
Building Construct este un concurs adresat studenţilor din anul I de la Facultatea de Construcţii, cu tema „Utilizarea materialelor de construcții moderne”, fiind conceput pentru pregătirea studentilor ca viitori specialişti în domeniul construcţiilor şi în special al materialelor de construcţii. Prin derularea proiectului se urmăreşte îmbunătățirea abilităţilor studenţilor, dezvoltarea imaginației şi familiarizarea, încă din primul an, cu munca în echipă.
Cei 184 de studenţi participanți s-au organizat în 36 de echipe de maxim 7 membri şi au realizat machete, utilizând materiale de construcţii dintre cele mai diverse.
În cadrul Galei de jurizare, prof.univ.dr.ing. Daniel Dan, prorector al UPT dar și cadru didactic al Facultății de Construcții, a adresat felicitări din partea conducerii universității atât studenților participanți, cât și cadrelor didactice coordonatoare, pentru implicarea de care au dat dovadă, care se înscrie în spiritul tradiției din Politehnica timișoreană.
Felicitări pentru munca depusă , pentru creativitate, implicare și muncă în echipă au fost adresate studenților participanți și de prof.univ.dr.ing. Sorin Herban, prodecan al Facultății de Construcții.
Conf.univ.dr.ing. Cătălin Badea, coordonatorul concursului Building Construct a menționat că „Materiale de Construcții” este prima disciplină de specialitate pe studenții facultății o studiază, participarea la concurs fiind astfel prima experiență legată în mod direct de meseria pe care și-au ales-o.
Din partea Ligii OSTL, studentul Robert Gabor a adresat felicitări „bobocilor” de anul I pentru proiectele realizate, care le-au depășit cu mult așteptările.
La finalul jurizării, cu sprijinul sponsorilor (firme de materiale de construcții, de construcții, de proiectare), toți participanții au fost răsplătiți cu suprize, iar cele mai bune echipe au fost premiate.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut







EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026