Timp de aproape un an de zile, Primaria Municipiului Targoviste a sutinut promovarea cultural-artistica a fostei Cetati de Scaun, in acest demers regasindu-se si cele doua spectacole istorice din lunile iunie si septembrie. Este vorba de spectacolul Vlad Voievod Draculea si Dracula-Reintoarcerea.
Aceste specatcole au fost filmate live, astfel ca ambele beneficiaza si de existenta a doua filme cu aceleasi nume.
Lansarea oficiala a celui de-al doilea film, „Dracula- Reintoarcerea”, a avut loc, vineri 5 februarie la Teatrul Tony Bulandra din Targoviste.
La eveniment au participat atat actorii si cascadorii din distribuția spectacolului – si anume Bogdan Jianu, interpretului lui Vlad Voievod Dracula, Vlad Mirită, Adrian Pavlovschi, Liviu Subtirica, Bogdan Farcas, Antonia Ionescu, Ioana Farcas, Mohamed Jbara, Aurel Boata, cat si oameni de specialitate, istorici si, nu in ultimul rand, potentiali investitori in promovarea orasului Targoviste.
Vizionarea filmului s-a bucurat de o sala plina si entuziasmata cu ropote de aplauze la final. Actorii au urcat pe scena si au multumit oficialitatilor locale pentru sustinerea pe care au oferit-o trupei „Lupii albi” de a realiza toate aceste evenimente in promovarea cultural-istorica a orasului Targoviste.
Despre orele de munca din spatele acestor filme, Bogdan Jianu a declarat:
”Daca cineva ar vrea sa faca un film dupa spectacolele noastre ar avea nevoie pentru primul de aproximativ 40 de zile de filmare si pentru al doilea de 25 de zile. Ziua de filmare are intre 10-12 ore. Impreuna am filmat spectacolul – primul in 7 ore de filmare si al doilea in maxim 10 ore. Este meritul vostru!
De asemenea el a multumit intregii echipe de actori-cascadori si a spus ca meritul este unul colectiv.
„Dumnezeu mi-a dat o sansa si v-am intalnit pe voi pe acest drum. Impreuna am facut un lucru minunat si este un efort de echipa. Am avut un program draconic, as vrea sa multumesc colegilor actori-cascadori, doar ei m-au facut sa fiu un regizor mai bun decat sunt si un actor mai bun decat am afost vreodata. Publicul ce ne-a stat alaturi in tot acest timp, ne-a primit cu inima deschisa, si impreuna am participat la o lectie de istorie a Targovistei.”
Alaturi de Bogdan, Vlad Mirita, spune ca „munca de Sisif” din spatele realizarii acestor filme nu va fi niciodata cuantificata:
„Suntem o echipa, fiecare om care face parte din ea, are un rol esential. Unele cascadorii se realizeaza cu foarte multa greutate. Aceasta echipa pe care Bogdan a unit-o, are nevoie de el ca si lider, el este locomotiva, inima din care izvoraste mereu energie, avant si idei. Aceste eforturi nu s-au facut numai cu inima ci si cu bani si multumim oficialitatilor locale care au inteles ca fara istorie, fara trecut, e imposibil sa avem un viitor.„
Antonia Ionescu, actrita a Teatrului Tony Bulandra din Targoviste, prezenta in ambele spectacole, ne-a marturisit:
„Dumnezeu aseaza lucrurile asa cum trebuie, cred ca fiecare are parte in viata de o intalnire care il marcheaza. Inca de la inceput aceasta echipa a avut parte de intalniri, de incredere reciproca, de oameni care si-au oferit curaj, care s-au sustinut si au pornit pe un drum necunoscut. Ceea ce ne leaga pe toti este crezul si dorinta de a lupta in ceea ce credem si faptul ca iubim istoria. Ii multumesc lui Bogdan Jianu ca ne invata acest lucru.
„Adrian Pavlovschi, marele cascador al acestei echipe si marele OM care iubeste Targovistea atat de mult, ne-a spus vizibil emotionat:
„Suntem bucurosi ca suntem aici pe pamantul acesta bun si frumos de la Targoviste, care ne da o energie aparte, pe care in alte locuri nu le-am intalnit. Am inceput meseria de cascador acum multi ani, alaturi de oameni care acum sunt sus si ne privesc si sper sa ne aplaude si ei pentru ce facem, deoarece multe din invatamintele lor le transmitem acestor tineri care speram sa duca steagul mai departe.„Surpriza serii a fost prezenta maestrului Ion Dichiseanu, invitatul special al Trupei Lupii Albi. Publicul targovistean l-a primit cu aplauze.
„M-ati emotionat cu aceste aplauze, ma-nclin in fata voastra. Publicul pentru mine este totul. Il felicit pe Bogdan, este un curajos, la fel si intreg colectivul, pentru ca au cuprins un subiect atat de complex si dificil din paginile noastre de istorie, incat merita toate aplauzele. Le doresc curaj si incredere in fortele lor. Au tinerete, au talent, sunt un aluat bun, felicitari din toata inima.”

”Oamenii ar vrea ca binele să li se întâmple, să li se ofere de-a gata, fără ca ei sa facă ceva pentru el. Ori așa ceva nu se poate! Nimic nu se face fără noi, fără participarea noastră. Starea de bine apare abia după ce am experimentat starea de rău. Abia după ce am văzut ce nu ne place, ce ne doare, ce ne face să suferim, abia atunci înțelegem că nu mai vrem și începem să ne căutam binele. Insă binele îl găsim doar în legatura noastră cu creatorul, cu Dumnezeu.” http://oficialmedia.com/de-ce-au-oamenii-nevoie-de-repere/
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Reducerea populației Globului cu 90% prin homosexualism și un nou virus mortal de tip Covid
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
Reacțiile oficialilor ruși la posibila furnizare de rachete Tomahawk Ucrainei – o linie roșie traversată?
Trump autorizează lovituri cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei – o schimbare în strategia SUA față de Ucraina
Un bărbat și două femei din Târgoviște, cercetați pentru punerea în circulație de bancnote falsificate, înșelăciune și tentativă la înșelăciune
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Sfecla roșie – aliatul tău pentru o circulație sangvină sănătoasă
Transparența nu mai este opțională, ci o regulă obligatorie
Beneficiile saunei uscate în confortul căminului tău
Lista aditivilor alimentari recunoscuți ca fiind toxici și interziși în anumite țări
Bunicile noastre și relația cu mâncarea. Cum revenim la esențele simple ale vieții
Cum se pot elimina în mod natural plumbul, mercurul, cadmiul și arsenicul
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Prognoză astrologică pentru luna octombrie 2025
Super Lună plină în Berbec, 7 octombrie – Ies la iveală emoții îngropate și informații ascunse
Reducerea populației Globului cu 90% prin homosexualism și un nou virus mortal de tip Covid