La baza Inspectoratului General de Aviație al MAI a avut loc astăzi, evenimentul prilejuit de intrarea în dotarea flotei aeriene a IGAV, a patru elicoptere Sikorsky S-70M Black Hawk, destinate managementului situaţiilor de urgenţă.
Cele patru elicoptere fac parte dintr-un lot de șase aeronave Sikorsky S-70M Black Hawk, achiziționate prin proiectul european VIZIUNE 2020, cofinanţat prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020.
Aeronavele sunt destinate managementului situațiilor de urgență, elicopterele fiind configurate pentru operațiuni terestre și pentru operațiuni maritime, iar dotarea tehnică va permite derularea unor acțiuni complexe de identificare și recunoaștere în teren, intervenţii de stingere a incendiilor, căutare-salvare, inclusiv pe mare, transport personal, materiale și echipament medical, precum și pentru acordarea asistenței medicale de urgență și evacuarea a până la patru pacienți critici.
De asemenea, în cadrul proiectului european HeliPol, Inspectoratul General de Aviaţie al M.A.I. a achiziţionat un elicopter Sikorsky S-70M Black Hawk, achiziţie ce va contribui la întărirea capacității Poliției Române de monitorizare și gestionare a traficului rutier.
Valoarea totală a achiziţiei celor șapte aeronave este de aproximativ 200.000.000 USD fără TVA, finanţarea fiind asigurată din fonduri externe nerambursabile.
La activitate au participat membri ai Administrației Prezidențiale, Parlamentului și Guvernului dar și reprezentanți ai misiunilor diplomatice în România, Ambasada Republicii Polone în România, Ambasada Statelor Unite ale Americii în România.
La evenimentul prilejuit de sosirea elicopterelor, ambasadoarea Kathleen Kavalec a evidențiat că „Această livrare este încă un exemplu al parteneriatului nostru strâns în apărarea siguranței și securității cetățenilor români și a regiunii în general. Aceste elicoptere versatile și avansate, fabricate de Lockheed Martin, vor spori capacitatea României de a răspunde eficient, la o gamă largă de amenințări și urgențe.”
”Avem în față elicopterele despre care s-a vorbit în termeni tehnici, în detaliu. Ieri, de asemenea, au fost recepționate alte trei elicoptere Eurocopter, care se alătură acestora pe care le vedeți, Sikorski. Urmează să mai primim încă un elicopter Sikorsky care va intra, de asemenea, în dotarea Departamentului pentru Situații de Urgență, Inspectoratul General de Aviație și încă unul, tot Sikorsky, în dotarea Poliției Române.
În urmă cu mai multe luni de zile am participat la lansarea unor nave multirol, care astăzi sunt în teste și vor intra în serviciul Departamentului pentru Situații de Urgență prin IGSU, plus o serie de echipamente recepționate în ultima perioadă pentru intervenții terestre: posturi medicale avansate, mașini multirol pentru intervenție în situații de urgență și așa mai departe.
Continuăm să derulăm programul Helipol. Vom avea și alte achiziții și vom continua cum spuneam, dotarea logistică a Ministerului Afacerilor Interne. Toate aceste eforturi și toate aceste echipamente care au fost și vor continua să fie primite au un singur scop: să facă acțiunea Ministerului Afacerilor Interne mai eficientă în slujba cetățeanului.
Spuneam mai devreme că în fiecare zi, ne propunem să fim mai puternici și să avem o acțiune mai puternică pentru protejarea cetățenilor, pentru aplicarea legii. Și aș vrea să subliniez faptul că, atât pe linia DSU, Departamentul pentru Situații de Urgență, cât și pe celelalte arme, se fac în fiecare zi eforturi în acest sens.
Și iată, numai ieri și azi am fost martorii unor acțiuni foarte puternice ale Poliției Române care și-a continuat investigații sofisticate timp de luni de zile și se înregistreze succese.
Și împotriva combaterii traficului și consumului de droguri și împotriva combaterii crimei organizate și aș vrea să-i felicit și pe ei, ca și pe colegii din Inspectoratul General pentru Aviație, din IGSU în general și din celelalte arme.
Aș vrea să-i felicit și să îi încurajez să continue aceste acțiuni energice pentru aplicare legii.
Ce s-a întâmplat ieri și ce se întâmplă astăzi în lupta cu crima organizată, va continua.
Și ne pregătim în fiecare zi să organizăm mai bine efortul nostru de combatere a drogurilor. „ a conchis ministrul de Interne, Cristian Predoiu.
DACA TI-A PLĂCUT URMĂREȘTE PAGINA NOASTRA!!
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Apel umanitar: Ajută-l pe Andrei în lupta cu leucemia!
Agenția Națională împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Ploiești transmite un mesaj important
Guvernul slovac anchetează oamenii de știință și vaccinurile covid: „Șarlatani și escroci”
Cereri de sesizare penală depuse împotriva lui Fauci și a unor oficiali de top în șapte state
Fosta ministră a Apelor, Doina Pană: Situația despre care vorbește Victor Ponta nu a existat
Victor Ponta acuzat de înaltă trădare. Marcel Ciolacu îi cere să se retragă din cursa pentru prezidențiale
LIFE STYLE
Constanța devine, pe 17 mai, locul unde familiile aleargă împreună pentru o cauză nobilă
Deputat Aurelian Cotinescu: Construcția unei lumi mai bune începe cu gesturi simple, făcute împreună
TOP 6 domenii în care merită să investești în 2025
Ce ne aduce Luna plină din Balanță, 13 aprilie 2025
Sfaturi pentru o minte sănătoasă
SPIRITUALITATE
„Cristos a Înviat – Concert Extraordinar de Paști”
Pentru a 26 a oară a fost pelerinajul DRUMUL CRUCII la Lupeni
SFÂNTA LUMINĂ IESE DIN MORMÂNT în SÂMBĂTA MARE
Trezirea Conștiinței este un proces distructiv și nu este pentru toată lumea
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Beneficiile spirulinei pentru un stil de viață sănătos
O nouă activitate în cadrul CAMPANIEI VIAȚĂ PENTRU MAREA FAMILIE DE PACIENȚI A AVUT LOC LA LUPENI
Cele mai multe cazuri de rujeolă au fost înregistrate în România
Cereri de sesizare penală depuse împotriva lui Fauci și a unor oficiali de top în șapte state
Cum putem supraviețui ani întregi dacă vom consuma doar curmale și apă
Cele mai frecvente greșeli în demachierea pielii sensibile și cum să le eviți
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Ziua Internațională a Presei Libere
Daniel Cristian Stan, primarul municipiului Târgoviște, mesaj cu ocazia Sfintelor Sărbători de Paște
Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița – mesaj de Sfintele Paști