A XXXII-a ediție a conferinței internaționale „Instalațiile pentru construcții și confortul ambiental”
Centrul de Conferințe al Universității Politehnica Timișoara a devenit, pentru două zile, în 4-5 mai 2023, o adevărată capitală a instalațiilor în construcții, ce a reunit reprezentați ai instituțiilor universitare, ai administrațiilor publice, ai organelor tehnice specializate ale statului, ai asociațiilor patronale, ai firmelor de profil, sponsori, delegați, personalități în domeniu, colaboratori, speakeri, ce au venit la activitățile și lucrările celei de a XXXII–a ediții a conferinței internaționale „Instalațiile pentru construcții și confortul ambiental în trecut, prezent și viitor”, eveniment organizat de Asociația Inginerilor de Instalații din România (AIIR) și de Universitatea Politehnica Timișoara, prin Facultatea de Construcții, Departamentul de Construcții Civile și Instalații.
Peste 200 de participanți din România, Servia și Republica Moldova au asistat la lucrările în plen și pe cele trei secțiuni:
• Din istoria instalațiilor pentru construcții de pe teritoriul României – cercetări, studii, proiecte, amintiri, evocări;
• Instalațiile pentru construcții și confortul ambiental;
• Instalațiile pentru construcții și confortul ambiental în viitor – perspective, deziderate, tendințe, viziuni;
• Viața și pregătirea studențească.
În deschiderea conferinței, în Auditorium-ul Centrului de Conferințe al UPT, președintele filialei Banat – Timișoara a AIIR, Ștefan Dună, a prezentat un scurt istoric al instalațiilor în construcții, al Facultății de Construcții din Timișoara, cu accent pe dedicarea cu care marii profesori ai acesteia au îndrumat zeci de generații de studenți, mulți dintre absolvenți regăsindu-se în sală.
Tot în cadrul festivității de deschidere, rectorul Universității Politehnica Timișoara, conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, a evocat valoarea extraordinară a profesorilor din Facultatea de Construcții a Politehnicii timișorene, i-a felicitat pe toți participanții pentru consecvența cu care păstrează tradiția acestei conferințe, alcătuind astfel o mare familie, anunțând și unele proiecte majore de investiții ale instituției pe care o conduce în dezvoltarea Facultății de Construcții.
Prezent la eveniment, acad. Dan Dubină, președintele Academiei Române, Filiala Timișoara, s-a referit la evoluția Facultății de Construcții, subliniind importanța domeniului de Instalații în dezvoltarea caselor și orașelor inteligente, care îl face să fie, alături de IT, un motor al dezvoltării durabile a societății viitorului.
Un moment aparte l-a constituit intervenția ÎPS Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului, absolvent al secției de Instalații în Construcții, care a evidențiat importanța domeniului care gestionează unele dintre cele mai importante resurse ale planetei – apa, aerul, curentul și căldura – de unde rezultă și responsabilitatea uriașă a specialiștilor în domeniu, la final fiind recompensat cu diploma și titlul de membru de onoare al AIIR.
Președintele AIIR, Ioan Silviu Doboși, absolvent al UPT, a vorbit despre familia inginerilor de instalații din România, despre implicarea în elaborarea cadrului urbanistic și de amenajare a teritoriului din România, despre proiectele internaționale în care AIIR este implicată, despre buna colaborare cu asociațiile profesionale de care este legată, cu mediul academic, cu autoritățile locale și centrale, dar și cu mediul de afaceri, dovadă fiind și cele 22 de firme care și-au adus aportul la buna organizare a conferinței.
În cadrul deschiderii festive a conferinței, au mai adresat mesajele lor președintele conferinței, Ioan Borza, decanul Facultății de Construcții a UPT, prof.univ.dr.ing. Raul Zaharia, președintele de onoare al AIIR, filiala Banat – Timișoara, Adrian Retezan, președintele REHVA (Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations), Cătălin Lungu, directorul Departamentului de Construcții Civile și Instalații, specializarea Instalații, conf.univ.dr.ing. Adriana Tokar.
Un volum al conferinței, ce cuprinde 45 de lucrări, a fost lansat cu această ocazie.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut










EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Ce trebuie să facă un român ca să se salveze în 2026–2030?
Manifestări dedicate Zilei Unirii Principatelor Române, organizate la Târgoviște
Centura Pucioasa–Fieni avansează în procedurile tehnice