Un râs a fost salvat astăzi de salvamontiști din Parâng. Animalul fusese observat de niște localnici, care au cerut ajutor. Animalul a fost salvat în urma unei acțiuni, la care au participat salvatori din cadrul Serviciului Salvamont al Consiliului Județean Gorj, aflați în baza de intervenție Salvamont Tg-Jiu, pompieri și personalul silvic. După anestezierea râsului, salvamontiștii au coborât cca 15 metri în fântână, au imobilizat animalul și l-au scos în exterior.
”Animalul fusese observat de niște localnici”, transmite Sabin Cornoiu, șeful Salvamont, într-o fântână în masivul Parâng în zona subalpină a vârfului Parângul Mare. Salvamontiștii mai spun că animalul nu are leziuni și că va fi eliberat în mediul său, imediat ce îi va trece anestezia.
”Odată în viață poți trece printr-0 astfel de experiență, să vezi frumusețea pe care ți-o oferă natura”, au completat salvamontiștii. S-au luat măsuri și pentru astuparea fântânii, pentru a nu se mai pune în pericol și viața altor animale și chiar al oamenilor, care tranzitează zona.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului