
Desprins parca dintr-o poveste, ireal de frumos, Zalipie, sau „satucul pictat” – este o asezare rurala din Polonia zilelor noastre. Casele, podetele, fantanile, crucile, pana si grajdurile si cotetele cainilor sunt decorate cu motive traditionale, colorate, care transforma satul din sud-estul Poloniei intr-o adevarata bijuterie.
In urma cu mai bine de un secol, femeile satului au inceput sa-si picteze locuintele, de la interior spre exterior. Acest satuc izolat este aproape unic in lume prin aceea ca pictura se realizeaza exclusiv de catre femei si a carei datina continua pana in zilele noastre. De la peretii casei, pe la grinzi, si prispe, aproape nici un loc neted nu a ramas nepictat. Gardurile, hambarele, magaziile, si orice alta constructie din lut, chirpici sau lemn au capatat culoare prin mestesugul si imaginatia femeilor din Zalipie.
Chiar daca perioada in care se presupune ca a inceput aceasta traditie este inca nesigura, multi cred ca povestea a inceput odata cu nevoia femeilor de a-si curata si ordona casa si mai ales peretii care se inegreau pe interior datorita fumului provenit de la vatra. Peretii care nu mai erau albi erau spalati, frecati cu o pasta alba de var stins si apoi pictati pentru a se acoperi urmele ramase.

Anii mai recenti au adus in casele din Zalipie noi sisteme de ventilatie, ceea ce a dus la intreruperea „nevoii” de a mai picta casele pe interior. Acest lucru nu i-a impiedicat pe localnici sa picteze. Astfel ca, acest satuc de basm a ajuns sa fie gazda unui festival anual, in jurul sarbatorii crestine Corpus Christi, moment in care satenii participa la un concurs prin care isi pun in valoare talentul de artisti. Ei trebuie sa picteze, pe locurile ramase libere si special amenajate pentru ei diverse motive inspirate din traditia locului sau din portul popular polonez. La acest concurs pot participa si barbatii, iar cea mai frumoasa pictura este premiata.

Acest satuc poate deveni o atractie de vacanta cu iz de poveste pentru toti iubitorii de traditie, folclor, si arta populara.
Mai multe informatii si imagini aici: http://www.kuriositas.com/2013/10/zalipie-polands-painted-village.html
Oana Stiff


EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Cobza în patrimoniul UNESCO
Veteranul Banu V. Ion în vârstă de 107 ani a primit Ordinul “Virtutea Militară”
„Codobelcul” – O poveste de dragoste care te va bântui! 8 decembrie, ora 19, Cinema Independența