Parcul Chindia este continuu sub o atenta supraveghere si ingrijire a serviciilor subordonate Primariei Municipiului Targoviste. Directia de Salubritate prin directorul Danut Badea si angajatii sai, reusesc sa pastreze si sa ridice standardul de calitate, confort si design peisagistic, la cel mai inalt nivel, concurand cu orice zona de agrement ale marilor orase europene.

Zilele trecute s-a inceput asfaltarea segmentului de trei sute de metri, din partea de sud a lacului, portiune care prin pavelele existente nu era propice tuturor activitatilor sportive. Am gasit reprezentantii S.C Municipal Construct, in plina activitate, si ne-au dat asigurari ca pana maine, 30 august 2014 lucrarea va fi finalizata. Decopertarea a fost realizata de societatea subordonata primariei, pavelele au fost depuse in custodie in baza unui proces verbal si ele vor fi refolosite in zonele de reconstructie si modernizare (strada Matei Basarab si altele), iar asfaltarea s-a efectuat de catre S.C Codobi, ne-a declarat reprezentantul S.C. Municipal Construct.

Debarcaderul a fost si el supus unor interventii, astfel ca in doar cateva zile, gardul vechi de cativa ani, a fost inlocuit cu unul nou, modern, iar calea de acces la ambarcatiuni a fost imbunatatita pentru siguranta si confortul celor care aleg agrementul nautic. Reamintesc actiunea de achizitionare de barci cu vasle si hidrobiciclete, din 2013, atunci cand primarul Gabriel Boriga ne marturisea ca aceasta investitie vine in sprijinul targovistenilor. Diversitatea atrage si iata ca pana la finele acestui an, suma alocata ambarcatiunilor la inceputul verii trecute s-ar putea sa fie amortizata.

L-am gasit si ieri pe Gabriel Boriga, asa cum ne-a obisnuit, asa cum il gasim oriunde in oras, acolo unde proiectele initiate si demarate de el prind viata.

Pentru targovistenii de toate varstele unul dintre punctele de atractie este Parcul Chindia. Un loc in care cetatenii intra de la primele ore ale diminetii si ies noaptea tarziu, dupa miezul noptii.
Bogata in vegetatie, cu o varietate de specii de plante anuale si perene, de arbori si arbusti, zona ofera o adevarata oaza de relaxare. De asemenea, lacul Chindia, ambarcatiunile cu vasle si pedale, locurile de joaca pentru copii, sunt o reala alternativa de agrement in fiecare zi.
Strajuit de Turnul Chindiei si pornind de la zidurile Curtii Domnesti, aici poti simti o incarcare cu energii benefice, poti rezona la vibratia pamantului calcat de strabuni si la gloria inaintasilor nostri vlahi.
călător pe la reviste pe la câteva edituri „…spunea mama: fluturii făceau curte florilor şi-atunci am mişcat prima dată, apoi zi de zi pântecu-i zvâcnea aşa cum ţi se zbate ochiul stâng. când m-am născut căzuse bruma. eu n-am vrut sa ucid fluturii” în rest, căţărare liberă



EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
FESTIVALUL VEVERIȚELOR de la Buziaș EDIȚIA VIII
Cum tratam pe cai naturiste hipotiroidismul?
Sarmizegetusa Regia, capitala Daciei din Munţii Orăştiei