Pandemia de Covid-19 a schimbat modul de viață al întregii planete. Cu toții am resimțit efectele sale dramatice, dar copiii și tinerii au fost unele dintre cele mai afectate categorii sociale. Educația online și lipsa interacțiunii față-în față le-au provocat acestora numeroase probleme de ordin psihic, social și emoțional.
Pentru a veni în sprijinul lor, instituțiile de învățământ, cultură și organizațiile societății civile „și-au dat mâna” pentru a le oferi alternative de petrecere a timpului liber offline și în deplină siguranță sanitară. În acest sens, Centrul EUROPE DIRECT Târgoviște, în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean Dâmbovița, Crucea Roșie, Salvați Copiii-Dâmbovița, Arhiepiscopia Târgoviște și alte ONG-uri locale au desfășurat în data de 27 iulie 2021 activitatea „Dăm LIKE în parc”.
Citește și: Dăm Like în parc – Cum își petrec timpul liber copiii noștri?
Evenimentul, care s-a desfășurat în Parcul Chindia din Târgoviște, a reunit copii și tineri dornici să învețe lucruri noi în cadru non-formal și să socializeze „în lumea reală”. Astfel, echipa EUROPE DIRECT Târgoviște le-a oferit participanților multe informații despre Uniunea Europeană și valorile acesteia.
În același timp, ei au luat parte la un atelier de comunicare non-formal în cadrul căruia au aflat cum pot să comunice eficient, atât în mediul online, cât și offline. Facilitatorii le-au vorbit și despre importanța discreției în mediul online.
Cu toții au fost interesați de tematica evenimentului și și-au exprimat dorința de a participa și la alte activități similare. Având în vedere succesul acțiunii, echipa EUROPE DIRECT Târgoviște va desfășura activități asemănătoare și în viitor.
Rămâneți alături de noi!
Imagini eveniment:
REDACTAT:
Vlăduţ Andreescu – manager ED Târgovişte

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Miss Rusia, Kseniya Alexandrova, a murit la doar 31 de ani
Extinderea cooperării în Marea Neagră: Oportunități și provocări pentru stabilitatea regiunii
Dennis Man semnează cu PSV Eindhoven. Valoarea transferului este de 8,5 milioane de euro
O învățătoare din Timiș a murit după ce a aflat că postul său a fost desființat în urma măsurilor luate de Guvern
Piperea: În condiții de criză bugetară și economică nu strângi șurubul austerității
Titus Corlăţean – un educat şi cult om politic al PSD, un lider fără scandal, cu valori solide şi potenţial prezidenţial 2030
SPIRITUALITATE
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Tratament naturist pentru parazitoză intestinală
Ciupercile medicinale, surse de vindecare pentru cancer, diabet sau tulburări imunitare
Din 1 septembrie, pacienții pot reclama la Ministerul Sănătății redirecționările de la spitalele publice la privat
Se pot depune proiecte de investiții pentru programele de screening
România pe primul loc în UE la decese prevenibile și tratabile
Bolnavii de cancer si plata CASS. Cum se aplica noile masuri de la 1 august 2025
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Trusphone – O nouă alternativă pe piața de produse Apple din România
Adrian Țuțuianu – România și drumul spre OCDE
Problemele minerilor din Valea Jiului soluționate printr-o OUG