În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național Salvamont s-au primit șapte apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a salvamontiștilor, astfel:
În cazul acestor intervenții au fost salvate 9 persoane, dintre acestea o persoana a fost predata la Ambulanță sau SMURD pentru transport la spital și 2 persoane au fost predate la IML. S-au mai primit 20 apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană.


„Înțelegem ca activitatea ne este urmărită de dumneavoastră, apreciată, promovată , dar ca să spui că totul e bine când se termina cu bine , când de fapt de vorba de suferință, deznădejde și tristețe pe chipul celor accidentați și pe cele ale apartinatorilor celor decedați, este greu de înțeles.
Nu prezentăm aceste statistici să ne demonstrăm activitatea, ci pentru a trage un semnal de alarmă ca muntele e o zona de risc și că evenimente se produc aproape zilnic. În acest an, doar într-o singura zi nu s-a înregistrat nici un accident în munte. Chiar dacă prezentam aceste statistici suntem conștienți că turiștii vor merge pe munte, oamenii vor desfășura activități economice , vor merge la vânătoare, la pescuit , la căutat comori și tunele secrete și evenimente vor mai fi indiferent de postările noastre , pe care nici nu ne-am dorit să le facem pînă nu apărut unii, care au început să se laude cu cazurile și munca noastră.
Noi va încurajăm să mergeți pe munte , încercați să cereți sfaturi bune de la cei cu experiență , respectați regulile muntelui și să vă întâlniți întotdeauna cu drag cu prietenii dumneavoastră de nădejde, de pe cărările munților, salvamontiștii, oamenii în roșu, culoarea salvatorilor de vieți!” au transmis salvamontiștii.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026