Directorul OMS în Europa, Hans Kluge, a declarat luni că numărul de infecții cu noul coronavirus ar putea crește în lunile octombrie și noiembrie, iar găsirea unui vaccin nu va pune punct pandemiei, deoarece acesta ar putea funcționa doar pentru anumite grupuri populaționale.

El crede mai degrabă că „sfârșitul pandemiei este momentul în care noi vom învăța cum să trăim cu această pandemie”. Anunțul a fost făcut în cadrul unei reuniuni online a celor 55 de țări europene membre ale OMS, care se desfășoară luni și marți și are scopul de a stabili o strategie comună pentru următorii 5 ani, relatează televiziunea France 24,
În octombrie și noiembrie vom vedea o mortalitate mai mare
„Situația se va înrăutăți. În octombrie, noiembrie, vom vedea o mortalitate mai mare”, a declarat directorul OMS Europa, Hans Kluge, deoarece continentul se confruntă în prezent cu un val de cazuri, deși numărul deceselor a rămas relativ stabil.
„Am auzit tot timpul: vaccinul va pune punct pandemiei. Bineînțeles că nu! Nici nu știm dacă vaccinul va ajuta toate categoriile de populație. Primim câteva semne acum că va ajuta pentru un grup și nu pentru celălalt. Iar dacă din acest motiv va trebui să comandăm vaccinuri diferite, ce coșmar logistic”, a continuat Hans Kluge.
Va trebui să respectăm toate măsurile și regulile sociale impuse de OMS și de guverne
„Sfârșitul pandemiei este momentul în care noi, ca și comunitate, vom învăța cum să trăim cu această pandemie. Și depinde de noi și acesta este un mesaj foarte pozitiv”, a concluzionat reprezentantul OMS în Europa. Altfel spus va trebui să respectăm toate măsurile și regulile sociale impuse de OMS și de guverne.
Potrivit datelor publicate de organizație, în Europa (mai ales în Spania și Franța) s-a înregistrat o creștere a numărului de infecții cu SARS-CoV-2 în ultimele săptămâni. Peste 51.000 de cazuri noi au fost raportate vineri, 11 septembrie, în cele 55 de țări ale OMS Europa, mai mult decât în aprilie.
Documentare: Angella Dumitrașcu
Editare: Cristi Iordache
Citește și:

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului