comments

" /> Gala Premiilor UNITER 2017- Nominalizari | Oficial Media
Published On: vin, Apr 21st, 2017

Gala Premiilor UNITER 2017- Nominalizari

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Uniunea Teatrală a publicat nominalizările pentru ediția din acest an a Premiilor UNITER. Gala se va desfășura pe 8 mai la Teatrul Național din Timișoara. Juriul de nominalizări a fost format din trei critici de teatru: Monica Andronescu, Alice Georgescu şi Mircea Morariu. Incepand cu 1991 Gala Premiilor UNITER se desfasoara anual recompensând cu premii creativitatea si performanta in teatru.

Lavinia Pele in spectacolul Visul unei nopti de iarna

Decernarea premiilor se face dupa principiul nominalizarilor stabilite de un juriu de selectie. Dintre aceste nominalizari, un alt juriu decide, in seara Galei, prin vot secret, castigatorul fiecarui premiu. Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2016.

Lavinia Pele, a fost nominalizata la categoria DEBUT pentru rolul Doruleţ din spectacolul Visul unei nopţi de iarnă la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte. Joi, 27 aprilie, de la ora 19:00 are loc o reprezentație importantă a spectacolului ”Visul unei nopți de iarnă”, atât pentru Teatrul Tony Bulandra, cât și pentru Municipiul Târgoviște- Juriul UNITER va fi prezent in sala pentru reprezentatia Laviniei Pele.

Mihaela Trofimov a fost nominalizata la categoria CEA MAI BUNA ACTRITA IN ROL PRINCIPAL pentru rolul titular din spectacolul Molly Sweeney la Teatrul UNTEATRU Bucureşti. Pe Mihaela Trofimov o puteți revedea, duminica 26 februarie in spectacolul Trei surori, de Cehov la Teatrul Tony Bulandra.

Mihaela Trofimov in spectacolul Molly Sweeney

Le puteți vota pe Lavinia Pele si Mihaela Trofimov, accesând următorul link: http://www.uniter.ro/votul-publicului-gala-uniter-2017/. Decernarea premiilor va putea fi urmărită pe data de 8 mai, începând cu orele 21:00, pe TVR1, TVR HD, TVR Internațional sau online pe www.uniter.ro sau www.tvr.ro.

Nominalizările sunt următoarele:

Debut:
Radu Brănici
pentru rolul Morritz din spectacolul Deşteptarea primăverii la Teatrul German de Stat Timişoara

Lavinia Pele pentru rolul Doruleţ din spectacolul Visul unei nopţi de iarnă la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte

Iustinian Turcu pentru rolul Georg din spectacolul Martiri la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – Secţia Germană

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
Biblia Neagră a lui William Blake
, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Dada Cabaret după Matei Vişniec, adaptarea radiofonică şi regia artistică Mihai Lungeanu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Poveste despre tatăl meu de Radu F. Alexandru, regia artistică Gelu Colceag, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:
Livada de vişini
de A.P. Cehov, regia Alexandru Lustig, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR)

Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Anca Maria Colțeanu, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR)

Vandalul de Hamish Linklater, regia şi adaptarea Andreea Vulpe, coproducţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR) – UNTEATRU

Premiul pentru critică teatrală:
Alina Epingeac
Doina Papp
Mirella Nedelcu Patureau

Cea mai bună scenografie:
Adrian Damian
pentru scenografia spectacolului Iarna la Teatrul „Nottara” Bucureşti

Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Cafeneaua la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Irina Moscu pentru scenografia spectacolului PASĂREA RETRO se loveşte de bloc şi cade pe asfaltul fierbinte la Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

Cea mai bună actriţă în rol secundar:
Antoaneta Zaharia
pentru rolul Ecaterina din spectacolul Soldatul de ciocolată la Teatrul Odeon Bucureşti

Ana Bianca Popescu pentru rolul Luka din spectacolul Soldatul de ciocolată la Teatrul Odeon Bucureşti

Ana Ciontea pentru rolul Koróbocika, Nastasía Petróvna, moşiereasă din spectacolul Suflete moarte la Teatrul de Comedie Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar:
Gheorghe Visu
pentru rolul Nozdrióv, moşier din spectacolul Suflete moarte la Teatrul de Comedie Bucureşti

Miklós Bács pentru rolul Satin din spectacolul În adâncuri la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Conrad Mericoffer pentru rolul Sergius din spectacolul Soldatul de ciocolată la Teatrul Odeon Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal:
Alina Petrică
pentru rolul titular din spectacolul Aglaja la Centrul European Cultural şi de Tineret pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Ana Ularu pentru rolul A din spectacolul O intervenţie la Teatrul ACT Bucureşti

Mihaela Trofimov pentru rolul titular din spectacolul Molly Sweeney la Teatrul UNTEATRU Bucureşti

Cel mai bun actor în rol principal:
Andrei Huţuleac pentru rolul Wolfgang Amadeus Mozart, compozitor din spectacolul Amadeus la Teatrul Metropolis Bucureşti

Ciprian Nicula pentru rolul Christopher din spectacolul O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii la Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Richard Bovnoczki pentru rolul Ciki din spectacolul No man’s land la Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună regie:
Yuri Kordonsky
pentru regia spectacolului În adâncuri la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Victor Ioan Frunză pentru regia spectacolului Amadeus la Teatrul Metropolis Bucureşti

Bobi Pricop pentru regia spectacolului O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii la Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Cel mai bun spectacol:
Amadeus, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis Bucureşti

Artists Talk, un spectacol de Gianina Cărbunariu, la ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti. Co-producător Asociaţia Piese Refractare. Cu sprijinul Institutului Goethe, Ambasadei Franţei la Bucureşti şi a Institutului Francez

PASĂREA RETRO se loveşte de bloc şi cade pe asfaltul fierbinte, scenariul şi regia Radu Afrim, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

In cadrul Galei vor mai fi decernate premii de catre:
Senatul UNITER :
– Premiul pentru intreaga activitate – actrita, actor, scenografie, critica si istorie teatrala, regie
– Premiile speciale pentru spectacolul de circ, pentru teatrul de copii, pentru coregrafie in arta spectacolului, pentru teatrul de papusi si marionete, pentru teatrul de revista, pentru muzica de teatru, pentru performanta in domeniul nonverbal
– Premiul de Excelenta

Alte premii decernate în cadrul Galei:

– Premiul MECENA
– Premiul special al Presedintelui Uniter
– Premiul pentru „Cea mai buna piesa romaneasca a anului”
– Premiul Consiliul Britanic

Trofeul care insoteste premiile este opera artistului plastic Ion Bitzan.

comments

Leave a comment

You must be Logged in to post comment.

OFICIAL MEDIA

Cursuri formare profesionala, calificare, perfectionare

OFICIAL MEDIA

Totul despre lume, totul despre tine – cine esti, ce vrei, ce faci!

Deputat Oana Vladuca

Deputat Carmen Holban

ROMANIA CULTURAL

OFICIAL MEDIA

Info Targoviste Complex

Pentru un corp sanatos

OFICIAL MEDIA

Vino alaturi de echipa ATS! Vezi toate locurile de munca disponibile

OFICIAL MEDIA

Etichete

Pin It