Pe toată durata festivalului vor fi expuse imagini din spectacolele lui Tadeusz Kantor realizate de fotograful italian Romano Martinis (eveniment realizat cu sprijnul Institutului Cultural Polonez), precum și expoziția „Mari artiști români” din colecția „Dr. Nicolae-Ion Vrânceanu”, realizat cu sprijinul Asociației AVV.
Sâmbătă, 4 iunie
Ora 11:00 – Sala Studio
Workshop Nazanin Mehraein
Ora 18:30 – Teatrul Tony Bulandra
Conferință de presă – Deschidere Festival
Ora 20:00 – Sala Mare
Teatrul Tony Bulandra
Romeo și Julieta – O dragoste mai puternică decât moartea, după William Shakespeare
Regia: Irina Niculescu (SUA)
Ora 21:30 – Foaier Teatru
Lansare de carte Alexa Visarion sau destinul vocației
Ora 22:00 – Foaier Teatru
Film Înghițitorul de săbii, în regia lui Alexa Visarion
Duminică, 5 iunie
Ora 11:00 – Sala Studio
Workshop Nazanin Mehraein
Ora 18:30 – Exterior Teatru
Mariachi Band Sobreros
Recital muzică de mariachi
Ora 19:00 – Sala Mare
Comuna Teatro da Pesquisa – Lisabona (Portugalia)
Bao Preto, după Bernardo Soares și Fernando Pessoa
Regia: João Mota
Ora 20:30 – Foaier teatru
Lansare de carte TOCA se povestește, ediție îngrijită de Florica Ichim
Dramaturgie cehă contemporană, traducere, prefață și note de M.D. Duță
Ora 21:15 – Exterior Teatru
Animație
Ora 22:00 – Foaier Teatru
Upperdorg, Film norvegian
Luni, 6 iunie
Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra
Conferință de presă
Ora 11:00 – Sala Studio
Workshop Nazanin Mehraein
Ora 12:00 – Sala Oglinzilor
Workshop Scott Johnston
Ora 18:00 – Platoul Prefecturii
Long Vehicle Circus (Cehia)
Animație
Ora 18:30 – Platoul Prefecturii
Teatrul Masca
Arca lui Lenin
Regia: Mihai Mălaimare
Ora 20:00 – Platoul Prefecturii
Long Vehicle Circus (Cehia)
Gangsterka
Ora 20:30 – Platoul Prefecturii
Drum & Fire
Spectacol cu foc și dans
Ora 19:00 – Sala Mare
Teatrul Tony Bulandra
3 ore după miezul nopții
Regia: Mihai Măniuțiu
Ora 20:30 – Outdoor
Parada Fiesta de Mariachi
Ora 22:00 – Foaier Teatru
Young Sophie Bell, Film suedez
Marți, 7 iunie
Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra
Conferință de presă
Ora 12:00 – Sala Oglinzilor
Workshop Scott Johnston
Ora 18:00 – Centrul Vechi
Long Vehicle Circus (Cehia)
Animație
Ora 18:30 – Platoul Prefecturii
Groove Onkels (Germania)
Trashed Alive
Ora 20:00 – Platoul Prefecturii
Long Vehicle Circus (Cehia)
Life is Swing
Ora 19:00 – Sala Mare
Teatrul de Mișcarea Studio M
Sfântu Gheorghe
Femeia mării, după Henrik Ibsen
Regia: Horațiu Mihaiu
Ora 20:45 – Outdoor TTB
Drum & Fire
Ora 21:30 – Foaier Teatru
The Man Who Loved Yngve, Film norvegian
Miercuri, 8 iunie
Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra
Conferință de presă
Ora 12:00 – Sala Oglinzilor
Workshop Scott Johnston
Ora 15:30 – Sala Oglinzilor
Workshop Aleksandar Ivanovski
Ora 18:00 – Centrul Vechi
Serious Clown (Australia)
Parasomnia
Ora 18:30 – Platoul Prefecturii
KTO Theatre (Polonia)
Peregrinus
Ora 19:00 – Sala Mare
Third Arrangement (Polonia/UK)
Pages from the book of…
Regia: Andrzej & Teresa Welminski
Ora 19:30 – Platoul Prefecturii
Groove Onkels (Germania)
Gelber Sack
Ora 20:00 – Platoul Prefecturii
Auăleu
Ferma Animalelor, adaptare după
romanul lui George Orwell
Regia: Ovidiu Mihăiță
Ora 21:00 –Platoul Prefecturii
Drum & Fire
Ora 21:00 – Sala Mare
Theatre 8 (Armenia)
The Maids, de Jean Genet
Regia: Suren Shahverdyan
Ora 23:00 – Foaier Teatru
Viskan Miracles, Film suedez
Joi, 9 iunie
Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra
Conferință de presă
Ora 12:00 – Sala Studio
Workshop João Mota
Ora 15:30 – Sala Oglinzilor
Workshop Aleksandar Ivanovski
Ora 18:00 – Centrul Vechi
Lise Klitten (Danemarca)
Tribe
Ora 18:00 – Sala Mare
Teatrul de Balet din Sibiu
Trilogie Ionesco
Regie și coregrafie: Monica Fotescu-Uță
Ora 19:00 – Platoul Prefecturii
Serious Clown (Australia/Germania)
Parasomnia
Ora 19:30 – Sala Studio
Toneelhuis Theatre (Belgia și Irak)
Body Revolution
Regia: Mokhallad Rasem
Ora 21:00 – Sala Mare
Laboratorul lui L.E.Heifets,GITIS,Moscova (Rusia)
Nopți albe, de F. M Dostoievski
Regia: Dumitru Acriș
Ora 21:30 – Platoul Prefecturii
Drum & Fire
Spectacol cu foc și dans
Ora 22:00 – Foaier Teatru
Shorts, Film norvegian
Vineri, 10 iunie
Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra
Conferință de presă
Ora 12:00 – Sala Studio
Workshop João Mota
Ora 15:30 – Sala Oglinzilor
Workshop Aleksandar Ivanovski
Ora 18:00 – Centrul Vechi
Serious Clown (Australia/Germania)
Parasomnia
Ora 18:00 – Sala Mare
Teatrul Național București și
Gigi Căciuleanu Romania Dance Company
L’Om Dada
Regia și coregrafie: Gigi Căciuleanu
Ora 18:30 – Platoul Prefecturii
Concert – Direcția 5, Chrom Dioxid, Basska, Trooper
Ora 20:00 – Sala Studio
Petar Miloshevski
(Marea Britanie/Macedonia)
Love
Regia: Petar Miloshevski
Ora 22:00 – Platoul Prefecturii
Drum & Fire
Spectacol cu foc și dans
Ora 22:00 – Foaier Teatru
Short Highlights, Film suedez
Sâmbătă, 11 iunie
Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra
Conferință de presă
Ora 12:00 – Sala Studio
Workshop João Mota
Ora 18:00 – Sala Mare
Tbilisi Vaso Abashidze Musical Comedy And Drama Professional State Theatre (Georgia)
Three Sisters, după A. P. Cehov
Regia și coregrafia: Konstantin Purtseladze
Ora 20:00 – Platoul Prefecturii
Lise Klitten (Danemarca)
Tribe
Ora 21:00 – Sala Studio
Vals în umbră
Teatrul Municipal Ariel Rm Vâlcea
Ora 21:30 – Platoul Prefecturii
Drum & Fire
Spectacol cu foc și dans
Ora 22:00 – Sala Mare
Knights of the Stage (Algeria)
Azuzen
Regia: Okbaoui Cheikh
Duminică, 12 iunie
Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra
Conferință de închidere festival
Ora 19:00 – Sala Mare
Teatrul Tony Bulandra
Othello, de William Shakespeare
Regia: Suren Shahverdyan
Ora 21:00 – Platoul Prefecturii
Drum & Fire
Te ajutam sa faci bagajul!
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Cristian Stan și-a depus candidatura pentru un nou mandat de primar al municipiului Târgoviște cu peste 30.000 de semnături
Șeful NATO la manșa unui EUROFIGHTER german
Apă, soare, natură și un mediu sănătos pentru VIAȚĂ