vin. dec. 13th, 2019

Oficial Media

Stiri, evenimente, opinii, atitudine

PROGRAMUL FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU CLASIC ARAD

                                                                S-au pus în vânzare biletele

Din data de 25 octombrie, publicul iubitor de teatru va putea achiziționa bilete la spectacolele din cadrul FITCA, ediția a 25-a.

Programul agenției de bilete: 

Marți – Vineri: 10.00-14.00 și 17.00-19.00

Sâmbătă – Duminică: 10.00 – 12.00 și 17.00 – 19.00

*În timpul Festivalului, agenția de bilete este deschisă și lunea

Luni, 11 și 18 noiembrie: 10.00-14.00 și 17.00-19.00

 

Biletele se pot achiziționa și online pe: www.biletmaster.ro

 

 9 noiembrie, ora 18.45, Foaier Sala Mare

Fragmente din spectacolul commedia dell’arte Un’Anima, textul și scenariul colectiv,

Clasa  Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu, Tudor Lucanu și Ciprian Scurtea

9 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Duo balet susținut de Monica Fotescu (prim-solist) și Javier Cacheiro Aleman (prim-solist), Opera din Dortmund, Germania

 Scufița verde de Claudiu Sfirschi Lăudat (premieră)

Regia: Ștefan Lupu

Scenografia: Adrian Damian

Costumele: Bianca Ilonca și Veronica Tamaș

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1h30min (fără pauză)

16+

10 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio

Coroana/The crown, scenariu colectiv pe texte de William Shakespeare

Clasa Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu, Tudor Lucanu și Ciprian

Producător: Facultatea de Teatru şi Film, Universitatea “Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca

Durata: 1h45min (fără pauză)

10 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare (spectacol cu publicul pe scenă)

Legături primejdioase de Christopher Hampton

după romanul lui Choderlos de Laclos

Regia: Cristi Juncu

Scenografia: Cristina Milea

Muzica: Ada Milea

Producător: Teatrul Mic, București

Durata: 3h15min (cu pauză)

14+

11 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio

Steaua fără nume

un spectacol nonverbal după piesa lui Mihail Sebastian

Regia: Alexandru Mâzgăreanu

Decorul: Raluca Alexandrescu

Costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Video: Mihai Păcurar

Coregrafia: Attila Bordas

Ilustrația muzicală: Alexandru Mâzgăreanu

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Durata: 2h (fără pauză)

16+

11 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Salba dracului, după texte de Vasile Alecsandri

Adaptarea, dramatizarea, regia și scenografia: Alexandru Dabija

Coregrafia: Elena Anghel

Light Design, Sound Design: Alexandru Dabija

Producător: Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați

Durata: 1h50min (fără pauză)

16+

Spectacolul conține scene de nuditate non-sexuală

 12 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio

Fata morgana de Dumitru Solomon

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul și costumele: Adriana Grand

Ilustrația muzicală: Andrei Huțuleac

Producător: Teatrul Dramaturgilor Români, București

Durata: 1h45min (fără pauză)

 12 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Cum vă place de William Shakespeare

Regia și scenografia: Nikita Milivojević

Durata: 1h50min (fără pauză)

Co-producție: Teatrul Național Niș Serbia și Teatrul din Kruševac Serbia

*Spectacol în limba sârbă, cu supratitrare în limba română

13 noiembrie, ora 18,00, Sala Studio

Mihăiță. Reconstituirea unei vieți

One-man show cu George Mihăiță

Producător: Teatrul de Comedie, București

Durata: 1h10min (fără pauză)

13 noiembrie, ora 19.30, Sala Mare

Colivia cu nebune de Jean Poiret

Dramaturgia: Adrian Nicolae

Versiunea scenică și direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul și costumele: Adriana Grand

Coregrafia: Krista Sandu

Direcția muzicală: Andreea Csibi

Producător: Teatrul Metropolis, București

Durata: 2h45min (cu pauză)

16+

14 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare  

Căsătoria de N.V.Gogol

Regia: Alexandru Mâzgăreanu

Decorul: Andreea Săndulescu

Costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Producător:  Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

Durata: 1h45min (fără pauză)

 

15 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Nunta lui Krecinski, după A.V. Suhovo-Kobîlin

Regia: Mihai Bendeac

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Efecte speciale: Vlad Grigorescu

Muzica: Carla`s Dreams

Soundtrack: Mihnea Irimia

Producăftor: Teatrul de Comedie, București

Durata: 2h45min (cu pauză)

16 noiembrie, ora 18.00, Sala Mare

Jocuri în castel de Ferenc Molnár

Regia: Méhes Lászlós

Scenografia: Rózsa István

Costumele: Horváth Kata

Producător: Teatrul Național Pécs, Ungaria

Durata: 2h 40min (cu două pauze)

*Spectacol în limba maghiară, cu supratitrare în limba română

16 noiembrie, ora 21.00, Sala Studio

Nouă piese de teatru remixate

Concert one-man show cu Alex Ștefănescu

Producător: unteatru, București

Durata: 1h30min (fără pauză)

17 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Moș Nichifor, după „Moș Nichifor Coțcariul” de Ion Creangă

Adaptarea şi regia: Alexandru Dabija

Costumele: Manuela Pungan

Producător: Teatrul ACT, București

Durata: 1h10min (fără pauză)

12+

17 noiembrie, ora 21.00, Sala Studio

Muzica teatrului  – 15 ani, concert Cáriri Tibor

Durata: 1h15 min

18 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Familia Addams

Libretul: Marshall Brickman & Rick Elice

Muzica și versurile: Andrew Lippa

Regia, coregrafia și costumele: Răzvan Mazilu

Decoruri: Sabina Spatariu

producător: Teatrul Excelsior, București

Durata: 2h30min (cu pauză)

12+

 

Distribuie acest articol Oficial Media
Share
comments